Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-12-10 11:49:45

AOÇ’den kadın kooperatifleri ve üretici birliklerine destek

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Atatürk Orman Çiftliğinin kadın kooperatifi ve üretici birliklerinin ürünlerini son tüketiciye aracısız sunduğunu belirterek, “2020 yılından bu yana kadın kooperatifi ve üretici birliklerinden 32 milyon TL değerinde ürün, 337 milyon TL değerinde hammadde ve tarımsal ürün olmak üzere toplam 369 milyon TL’lik ürün satın alındı.” ifadesini kullandı.

Kadın kooperatifleri ve üretici birliklerinden mısır unu, reçel ve baharat çeşitleri, makarna, pekmez, tarhana, erişte, ekşi maya, bazlama, pestil, meyve suları, zeytin, salça, peynir, et ürünleri, süt tozu, tereyağı, çiğ inek sütü gibi ürünlerin AOÇ tarafından satın alındığı bilgisini veren Yumaklı, bu ürünlerin satışa sunulmadan önce gerekli gıda kontrollerinin yapıldığına dikkati çekti. Yumaklı, ürünlerin ambalajlama ve etiketleme tebliğine uygun olup olmadıklarının da tescil edildiğini anlatarak onay alan ürünlerin AOÇ mağazaları aracılığıyla tüketicilerle buluşturulduğunun altını çizdi.

Kadın kooperatifi ve birliklerden ürün almaya 2020 yılında başladıklarını bildiren Yumaklı, şunları kaydetti:

“2020 tarihinden bu yana 26 ilimizde faaliyet gösteren kadın kooperatifi ve üretici birliklerine destek oluyoruz. Bakanlık olarak bu üreticilerimize pazarlama ve satış konularının dışında; paketleme, etiketleme, hijyen gibi konularda eğitimler de verilmekte, satış ve pazarlama noktasında daha etkili olmaları sağlanmaktadır. Kadın üreticilerimizin, kooperatiflerin ve birliklerin daima destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Kooperatiflerimizden ve üretici birliklerimizden 2020’den bu yana toplam 32 milyon TL’lik ürün satın alarak mağazalarımızda aracısız olarak tüketiciyle buluşturduk. Bu yıl aldığımız ürünler için şu ana kadar 14 milyon TL’yi bulan bir ödeme gerçekleştirdik.”

Bakan Yumaklı, bunların dışında Atatürk Orman Çiftliği eliyle 2020 yılında 60 milyon, 2021’de 80 milyon, 2022’de 87 milyon ve 2023’te 110 milyon TL olmak üzere toplam 337 milyon TL değerinde hammadde ve tarımsal ürün satın alındığını vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu ürünler AOÇ fabrikalarında işlendikten sonra yine AOÇ mağazaları başta olmak üzere piyasaya arz edildi. Bir başka ifadeyle, kadın kooperatifi ve üretici birliklerine sağlamış olduğumuz katkı 2020’den bu yana 369 milyon TL’yi buldu. Bu rakamı daha da yukarılara çekme gayretindeyiz. Üretici, birlik ve kooperatiflerden hammadde temin etmeye ve üretmiş oldukları ürünleri Atatürk Orman Çiftliğimiz vasıtasıyla piyasa değerinde satın almaya, kadın kooperatifleri ve üretici birliklerinin ürünlerine pazar imkânı sağlamaya devam edeceğiz.”

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 akdeniznews.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.